ÜRÜNLER

REZİSTANS TELLERİ

 

KANTHAL (FeCrAl) ve NIKROTHAL (NiCr) ısıtıcı elemanları, endüstriyel fırınlar ve elektrikli ev aletlerinde elektriksel ısıtma elemanı olarak kullanılmaktadır. Kullanım yerine göre tercih edilebilecek ürünler şu şekildedir ;

 

KANTHAL A1 : Maksimum kullanım sıcaklığı 1400C olan, demir-krom-alüminyum alaşımından oluşan, kararlı oksit tabakasına sahip ısıtma elemanıdır.

 

KANTHAL AF: Maksimum kullanım sıcaklığı 1300C olan, demir-krom –alüminyum alaşımdan oluşan, kararlı oksit tabakasına sahip ısıtma elemanıdır.

 

NIKROTHAL : İçerdiği nikel alaşımı sayesinde demir-krom-alüminyum esaslı rezistanslara kıyasla daha yüksek sürünme dayanımı, kullanımdan sonra sünekliğini koruma, manyetik olmama, daha yüksek korozyon direnci gibi avantajlara sahip olan ısıtma elemanıdır. İçerdiği nikel oranına bağlı olarak değişen maksimum çalışma sıcaklıkları şu şekildedir ;

   Nikrothal80 – 1200C

   Nikrothal70 – 1250C

   Nikrothal60 – 1150C

   Nikrothal40 – 1100C

 

KANTHAL APM : Konvensiyonel elektriksel ısı alaşımlarının problem yaratması sebebiyle kullanılamadığı yüksek sıcaklık uygulamaları için geliştirilmiş ve yüksek “Toz Metalurji” tekniği ile üretilen ısıtma elemanıdır. Demir-krom-alüminyum alaşımdan oluşan elemanların maksimum  çalışma sıcaklığı 1425C dir.

Yüksek uygulama sıcaklıklarında minimum deformasyon, minimum askı ve bağlantı elemanı kullanımı, kullanım süresince minimum direnç değişimi, daha uzun malzeme ömrü, korozif ortamda yüksek koruma, koruyucu oksit tabakasında minimum bozulma, minimum emprüte oluşumu gibi avantajları vardır.

 

KANTHAL D : Maksimum kullanım sıcaklığı 1300C olan, demir-krom-alüminyum alaşımdan oluşan ısıtma elemanıdır. Kanthal A1 ve Kanthal AF ürünlerine kıyasla daha düşük direnç değerine sahip olması nedeniyle daha düşük fırın sıcaklıklarında kullanılması tavsiye edilir.

 

 

ISITMA SİSTEMLERİ

 

TUBOTHAL ISITICI ELEMANLAR : Tubothal elektrikli ısıtma sistemleri, APM tel ile iyileştirilmiş ısıtıcı eleman tasarımının bir bileşkesi olarak Kanthal tarafından “maksimum güç, maksimum ömür” fikri ile geliştirilmiştir. Tubothal ısıtıcılar metre başına 40KW ya varan güçlere ulaşabilmekte ve geleneksel seramik gövdeli ısıtıcılara oranla ağırlıkça hafif tasarımları sebebiyle herhangi bir destek sistemine gerek olmaksızın yatay veya dikey olarak kullanılabilmektedir. Tubothal ısıtıcıların imalatında kullanılan APM tel nedeniyle performansları diğer ısıtıcılara göre çok yüksektir.

 

KANTHAL APM TÜPLER : Fırın hacminin sınırlı olduğu uygulamalarda, en küçük çaptaki APM tüpler ısıtıcı eleman olarak kullanılabilir ve geniş tüp yüzeyi sayesinde çok daha yüksek güçlere ulaşılabilir.

 

EKSTRÜZE KANTHAL APMT TÜPLER : Gaz ve elektrik ısıtmalı endüstriyel fırın uygulamaları için demir-krom-alüminyum alaşımından ekstrüzyon yöntemi ile imal edilen tüplerdir.

 

FIBROTHAL: Isıtma ve izolasyon amaçlı komple modüler konstrüksiyon sistemleridir.

 

GLOBAR : Maksimum çalışma sıcaklıkları 1625C ye kadar çıkabilen, silisyum karbür esaslı ısıtma elemanıdır.

 

KANTHAL SUPER : Maksimum çalışma sıcaklıkları 1850C ye kadar çıkabilen, molibden disilis esaslı ısıtma elemanıdır.

 

DİĞER SİSTEMLER : Seramik bazlı elektriksel ısıtma ürünleri (Moduthal), özel seramik ve fiber malzemeleri (Maxthal), termokupl telleri